O kapuścianej jeździe

Doprawdy, czasy, kiedy człowiek dobrze się bawił po prostu pijąc przez cały dzień, powinnam mieć już dawno za sobą, i nawet myślałam że mam i prawie zostałam w domu, ale świecące za oknem słońce mnie przekonało i jednak wzięłam udział w importowanej północnoniemieckiej tradycji o nazwie Kohlfahrt, i nie żałuję.

Kohlfahrt czyli kapuściana jazda nazywa się właśnie tak od tradycyjnego jedzenia serwowanego po zakończeniu trasy, a mianowicie jarmużu (po niemiecku Grünkohl czyli zielona kapusta) z ziemniakami i kiełbaskami. Zanim jednak można wciągnąć słuszną porcyjkę tego specjału należy spędzić całą grupą kilka godzin na zewnątrz, koniecznie w zimie, koniecznie w jakimś leśnym terenie (oryginalnie, na północy, głównie na wszechobecnym trawiastym  wale) z uwieszonymi na szyi kieliszkami, ciągnąc za sobą wózeczek z zapasem piwa oraz sznapsa (na przykład tego, mniam!) i zatrzymując się co jakiś czas w celu odbycia jakiejś gry, typu rzucanie ziemniakiem do ustawionej na środku butelki, drużyna przeciwna do rzucającej musi podbiec i z powrotem ją ustawić, przez ten czas drużyna rzucająca może pić piwo. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza nie ma już piwa. Niezwykle ambitne, ale naprawdę zabawne, szczególnie gdy ziemniak upadnie na ulicę i natychmiast zostaje przejechany na miazgę przez co najmniej trzy samochody. I tak przez cały dzień, aż się ściemni. Na północy, gdzie jest to wszystkim znane i namiętnie uprawiane, na jedzenie jarmużu wynajmuje się knajpę, a nierzadko i didżeja na wieczór, w celu bawić się dalej w cieple, ale my musieliśmy się zadowolić ugotowaniem wielkiego gara potrawy wcześniej, i odgrzaniem jej po zlądowaniu w kwaterze głównej organizatorów całej zabawy.
Było naprawdę bardzo fajnie, aczkolwiek zimno jak piorun, i chętnie bym kiedyś wzięła udział w północnoniemieckim oryginale!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: