Nie oszukujmy się, o żarciu

Na tej sobotniej imprezie z pietruszką opowiedziałam Yarze o chlebie, znaczy że od dobrych dwóch miesięcy nie kupiłam chleba, tak się wciągnęłam w tą domową piekarnię, co miało skutek. A mianowicie Yara zaproponowała że w takim razie, skoro ona ma jamón y queso*, mogłaby przybyć z owymi któregoś wieczora z wizytą do chleba, Ten zajmie się winem, i wyjdzie z tego przedświąteczna kolacja.  

Jamón y queso, czyli po naszemu szynka i ser, to nie jest jakieś tam jedzenie, to w Hiszpanii są dobra kulturalne i powyższa propozycja jest jedną z największych deklaracji przyjaźni. Prawie każdy Hiszpan na obczyźnie jamón (szynkę) w głębinach lodówki posiada, gdyż albo sobie przywiózł będąc z wizytą u rodziny, albo przywiozła mu ją wizytująca rodzina, i mówimy tu o szynce iberyjskiej, surowej, ze świni karmionej żołędziami, nie takiej paczkowanej, kupionej na stoisku samoobsługowym z wędlinami w Mercadonie, tylko o cienkich plastrach krojonych świeżo z wysuszonej świńskiej nogi i pakowanych próżniowo. Taka szynka to prawdziwa poezja.

Skrzyknęliśmy jeszcze Helenę, która przyniosła ser z Menorki i budyń z turronu (kolejne dobro kulturalne Hiszpanii to turrón, a pochodząca z Jijony Helena użyła najlepszego z możliwych surowca) i kolacja odbyła się wczoraj, a w wyniku powyższego dość ciężko mi było dzisiaj wstać. Zarówno w sensie ciężaru ciała, jak i ciężaru głowy. W ogóle dni mi się kurczą w zastraszającym tempie, dziś już środa, a czwartek i piątek będą jednym i tym samym dniem, bo nasz samolot do Londynu odchodzi o siódmej rano z Kolonii w piątek, co oznacza konieczność wyruszenia z Aachen o… czwartej. Więc nie wiem czy to w ogóle warto się kłaść, ale z drugiej strony, sam lot trwa tylko marną godzinę, więc czasu na sen też nie będzie. Może powinnam się jakoś na zapas wyspać…?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: